Haber

3 ilde ‘şap’ alarmı: Türkiye’de ruhsatlar iptal edildi

Türkiye’ninyaklaşık 2 aydır farklı illerde görülüyor. SAT-2 tipi şap virüsü nedeniyleTarım ve Ormancılık Bakanlık harekete geçti. Denizli, Elazığ ve Kars’ta hayvan pazarları kapatıldı. Alınan tedbirler kapsamında ithalat, ihracat ve kesim amacı dışında tüm hayvan hareketleri yasaklanmıştır.

Virüs nedeniyle tüm Türkiye’de veteriner hekim, veteriner sağlık teknikeri ve teknisyenlerinin izinleri bir sonraki duyuruya kadar iptal edilmiştir.

Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, ‘ Ülkemizde görülen bu şap hastalığı türü nedeniyle hayvan pazarları kapatılmıştır. Hayvanların satışı ve hareketi bir sonraki duyuruya kadar yasaktır. Aksi takdirde, Bakanlığın hastalıkların yayılmasını önlemek amacıyla aldığı tedbirlere uymayanlar hakkında kanunun 36a maddesine göre 46 bin 159 lira idari para cezası uygulanacak. söylendi.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilereGönderilen mesajda aşı çalışmalarına başlandığı ve tespit edilen virüsün SAT-2 olduğu belirtilirken, aşı çalışmalarının özel şube ve devlet tarafından başlatıldığı, ne zaman sahaya verileceği vurgulandı. üretimi tamamlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu