Haber

Erdoğan’dan dünya basınındaki büyük duyuru: Türkiye hedeflerine yaklaşıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Filyos’ta Karadeniz gazı devreye alma törenine katılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, vatandaşların merakla beklediği dedikoduları açılış töreninde arka arkaya duyurması bekleniyor.

Türkiye’nin doğalgaz keşfi ve merakla beklenen töreni bugün dünyanın en önemli gündem maddelerinden biri haline geldi.

“Türkiye SEÇİM ÖNCESİ ENERJİ HEDİYESİ İÇİN SAHNE HAZIRLIYOR”

ABD medyası bunun Karadeniz’de keşfedilen en büyük doğal gaz kaynağı olduğunu vurgularken, Bloomberg ‘Türkiye seçim öncesi enerji hediyesi için zemin hazırlıyor’ başlığını kullandı. Gazetede yer alan gazın, Türkiye’nin yıllık 53 milyar metreküp olan mevcut tüketiminin yaklaşık dörtte birini karşılamaya yeteceğine dikkat çekti.

“ENERJİ SEKTÖRÜNÜN BÜYÜMESİNİ SAĞLAYACAK”

Arap medyası enerjide dışa bağımlılığı azaltacağını ve hanehalkı faturalarını düşüreceğini vurguladı. ArabNews’te yer alan haberde, “Gaz sahasından üretilecek gaz, Türkiye’nin iç talebinin yüzde 25 ila yüzde 30’unu karşılayabildiği için Türk enerji sektörünün gelişmesine ve ekonominin büyümesine önemli katkı sağlayabilir. ” kelimeler kullanıldı.

GÜÇLENDİRİLMİŞ Türkiye

G-20 üyesi olan Türkiye’nin uluslararası toplumda nüfuz kazandığına dikkat çeken Nikkei Asia, Karadeniz tahıl anlaşmasını örnek olarak gösterdi. Nikkei Asia, başarılarını gündeme taşıyan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın peş peşe açılışlar yaptığını yazdı. Dünyanın ilk silahlı insansız hava aracı gemisi TCG Anadolu’nun hizmete girdiğini ve ilk yerli otomobil Togg’un yollara çıktığını kaydeden Japon gazetesi, bundan sonraki törenin Karadeniz’den çıkarılan doğal gaz için olduğunu bildirdi.

“ENERJİ SEKTÖRÜ İÇİN ÖNEMLİ GÜÇ”

İngiliz Financial Times gazetesi, sahayı ‘Türkiye’nin en iddialı enerji üretim projesi’ olarak nitelendirerek, Türkiye’nin geçen yıl akaryakıt ve doğal gaz ithalatına 80 milyar dolar ödediğini ve Sakarya projesinin ülke enerji sektörü için önemli bir güç olduğunu vurguladı. Türkiye’nin proje aşaması için 1.8 milyar dolar harcadığını ve önümüzdeki yıllarda üretimi artırmayı planladığını bildiren Financial Times, tam kapasiteye ulaşıldığında konut ve işyerlerine günlük 40 milyon metreküp doğalgaz verilebileceğini yazdı. .

“Türkiye HEDEFLERİNE YAKLAŞIYOR”

Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip eden Yunan medyası da projeye geniş yer verdi. Yunanistan’ın en büyük gazetelerinden Kathimerini, Türkiye’nin büyük projelerine dikkat çekti. Beşinci nesil savaş uçağı TCG Anadolu ve Togg’dan sonra Karadeniz’deki doğalgazın indirildiğini yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu