Teknoloji

İki grup arasındaki şaşırtıcı farklar: Kedileri sevenler köpekleri sevenlerden daha mı zeki?

Araştırmalar, “kedi insanlarının” “köpek insanlarından” daha zeki olma eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, kedi yanlısı tarafın daha yaratıcı, bağımsız ve asi olma eğiliminde olduğunu belirledi. Ancak bilim, durumun köpek severler için tamamen olumsuz olmadığını ve kedi severler için tamamen olumlu olmadığını öne sürüyor.

Bulgular, Florida Üniversitesi, Carroll Üniversitesi ve Marquette Üniversitesi’nden üç psikolog tarafından yayınlanan bir çalışmadan geliyor. Bu çalışma için, köpek insanı (köpekleri daha çok seven) veya kedi insanı (kedileri daha çok seven) olduğunu iddia eden 418 lisans öğrencisini işe aldılar ve onlara kişilik özelliklerini inceleyen ayrıntılı bir anket verdiler.

Bu noktada 352 kişinin köpek sever olduğunu ve sadece 66 kişinin kedileri tercih ettiğini belirtmesi dikkat çekiyor.

Kedi hayranları, muhakeme ve genel zeka testinde daha yüksek puanlar almanın yanı sıra soyut niyet, özgüven ve açık fikirlilik konularında daha iyi olduklarını kanıtladılar.

Öte yandan, köpek severlerin kural bilincine sahip, dışa dönük ve sıcak kişiliklere sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Çalışmanın yazarları ” Birlikte ele alındığında, bu bulgular ortalama bir kedi insanının kişiliklerini utangaç, yalnız, kişiliksiz, ciddi ve uyumsuz ama aynı zamanda yaratıcı, duygusal, bağımsız ve kendi kendine yeterli olarak tanımlar. Tersine, bu bulgular köpek insanlarını gerçekçi, pragmatik ve kendini adamış, ayrıca sıcak, dışa dönük, girişken, kendini ifade eden ve grup odaklı olarak tanımlıyor.” diyor.

İki kümenin ortasında kaygı ve nevrotiklik açısından anlamlı bir fark bulunmadı.

Bu sonuçlar sayesinde araştırmacılar, eğilimin yaratıcılıkla açıklanabileceğini savunuyorlar. Açık fikirlilik ve kurallara daha az dikkat etme gibi yaratıcı insanlarla bağlantı kuran özellikler, kedi severler tarafından da paylaşılır. Vicdanlı olmak gibi yaratıcılığı engelleme eğiliminde olan özellikler, çoğunlukla köpek severler tarafından benimsenir.

Çalışmanın yazarları, “ Yaratıcı insanların ve kedi insanlarının kişilik profilleri oldukça benzerdir, bu da yaratıcı kabul edilen insanların evcil hayvan olarak kedileri tercih etme eğiliminde olabileceğini düşündürmektedir.” diyor.

niksar-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu